enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85

DAÜ’de ulusal enerji verimliliği çalıştayı düzenlendi

DAÜ’de ulusal enerji verimliliği çalıştayı düzenlendi
WWW.KKTCNEWS.NET
25.08.2023 21:46
0
A+
A-

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), Ulusal Enerji Verimliliği Çalıştayı’nın ikincisine ev sahipliği yaptı.

 

DAÜ’den verilen bilgiye göre, çalıştay, Elektrik Mühendisleri Odası, Kıbrıs Türk Enerji Verimliliği Derneği ve DAÜ’nün işbirliğinde Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda gerçekleştirildi.

 

WWW.KKTCNEWS.NET

Çalıştaya, Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın, Bahçeşehir Kıbrıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Toycan ve Gazimağusa Belediye Başkanı Dr. Süleyman Uluçay da katıldı.

 

-Amcaoğlu

 

Çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu, Enerji Dairesi ile birlikte Enerji Üst Kurulu’nun kurulması ve hayata geçirilmesinin büyük önem arz ettiğini kaydetti.

 

Bakan Amcaoğlu, 2030 yılında Akdeniz’in içerisine giremeyecek olan bir yakıtla üretim sisteminin devamının sürdürülebilir olmadığını belirtti.

 

Elektrik üretimi için en az 80 Megavatlık bir yatırım yapılması gerektiğini ancak bunun beş yıldır yapılamadığını kaydeden Bakan Amcaoğlu, bilimin ışığında yapılması gerekenleri Bakanlık olarak harfiyen yerine getireceklerini aktardı.

 

Bakan Amcaoğlu, çalıştay sonuçları açıklandıktan sonra ilgili yasaların ivedilikle komitelerden geçirilip ete kemiğe bürünmesi için gereken tüm çalışmaların Ekim ayına kadar tamamlanacağının sözünü verdi.

 

-Çelik

 

Kıbrıs Türk Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Görkem Çelik, 10 yıldır enerji alanında çok sayıda çalıştay ve bilimsel çalışmaların yapıldığını, sorunların çözümleri ve yapılması gerekenlerin ortaya konduğunu ancak bunların hayata geçirilmesinde sorunlar yaşandığını aktardı.

 

Enerji ve enerji arz güvenliğinin ülkede ana sorunların başında geldiğini belirten Çelik, enerji verimliliğinin ise ülke insanının hayatında hiç yer almadığını belirtti. Enerji üretiminde verimliliğin hedeflenmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, bu sorunların çözümünün enerji politikalarının doğru planlanmasından geçtiğini ifade etti.

 

-Kutalmış

 

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Üner Kutalmış, oda olarak elektrik üretiminde yaşanabilecek problemleri öngörerek yıllar önce yapmış oldukları çalışmalar neticesinde çözümüne işaret ettikleri sorunların zamanında alınmayan önlemler sebebiyle bugünlerde yaşanan elektrik kesintileriyle ülke insanının karşısına çıktığını belirtti. Bu sorunların yaşanmasında yapılmayan yatırımlar başlıca neden olsa da, yapılmayan mevzuat çalışmalarının süreci hızlandırdığını aktaran Kutalmış, çalıştaydan çıkacak sonuçlar ile mevzuat çalışmalarının doğru şartlar sağlanarak hızlanması ve bir an önce hayata geçmesi temennisinde bulundu.

 

-Adanır

 

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Tunç Adanır, elektrik konusunun ne yazık ki artık ülke insanının her gün mutlaka konuştuğu, tartıştığı bir konu haline geldiğini belirtti. Enerji ile ilgili en büyük problemin bu yönde bir devlet politikasının oluşmaması olduğuna işaret eden Adanır, bunun bir sonraki süreçte ülkede nelerle karşılaşacağının bilinmesine rağmen çözüm üretilememesine neden olduğunu kaydetti. Enerji konusundaki karasızlığın ve plansızlığın sona ermesini dileyen Adanır, doğru hedef ve adımlarla enerji politikalarının halkın ve ülkenin ekonomik şartlarına katkı koyacak şekilde planlanmasının önemine işaret etti.

 

-Hocanın

 

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Aykut Hocanın açılışta yaptığı konuşmada, çalışmalarından dolayı tüm mezunlarıyla gurur duyduğunu, KKTC’nin ilk kurulan üniversitesi olan DAÜ’nün halka mal olmuş bir devlet üniversitesi olarak KKTC’ye katkıda bulunmaya, enerji gibi toplumsal sorunların çözümüne güçlü insan kaynakları ile yol göstermeye devam edeceğini aktardı.

 

Çalıştayda Elektrik Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Aşık ve DAÜ Enerji Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Uğur Atikol, Form Endüstri Ürünleri Ticaret A.Ş. İş Geliştirme Müdürü Pınar Gürler ile Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş. Müşteri Deneyimi Yöneticisi Merve Varlı konuşma yaptı; “Üretimde Enerji Verimliliği”, “Enerji Verimliliği Finansmanı ve Sürdürülebilirlik”, “Binalarda Enerji Verimliliği ve Enerji Otomasyonu” ve  “Elektrikli Araçlar” konulu yuvarlak masa toplantıları düzenlendi.

WWW.KKTCNEWS.NET
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.